Автомобілі на газонах, тротуарах і біля під’їздів давно стали звичною картиною для Південноукраїнська. У деяких дворах спецтранспорту стає дедалі важче проїхати, а зелені зони перетворюються на імпровізовані парковки. Чому місто не може впоратися з хаотичним паркуванням, чи справді бракує місць на стоянках і хто має контролювати порушників – з’ясовували журналістки ЮжкаNews.City.
Що змінилося за два роки
У Південноукраїнській міській раді є робоча група з організації автостоянок і паркувальних місць. Її створено наприкінці 2023 року розпорядженням міського голови. Попри це масштабних змін у місті не відбулося. Хоча позитивні зрушення є.
Облаштували карман на проспекті Соборності (навпроти магазину «Кобзар»), на Набережній Енергетиків біля будинку №37 та в нижній частині вулиці Молодіжної. Планують розширення проїзної частини біля міської лікарні на вулиці Парковій.

У червні 2024 року редакція ініціювала обговорення з міською владою проблем доріг та паркування.
Учасники круглого столу проєкту «Медіатори» обговорили проблеми доріг, вулиць і паркування в громаді
Основні теми, які винесли на круглий стіл – створення інспекції з паркування, облаштування нових місць для стоянок, можливість запровадження платних парковок (досвід сусіднього міста Вознесенська). Минуло два роки, які ж результати?
У відповіді на офіційний запит редакції міська влада повідомила, що облаштування нових платних парковок потребує значних витрат, а можливості бюджету під час війни обмежені. Саме тому в мерії сподівалися на ініціативу підприємців, які могли б інвестувати у розвиток паркувальної інфраструктури. Проте за два роки жодної пропозиції від бізнесу так і не надійшло.
Не отримала продовження й ідея створення інспекції з паркування. Попри те, що досвід Вознесенська неодноразово наводився як приклад, у Південноукраїнську такого підрозділу досі немає. Питання залишається на розгляді депутатів.
Також міська влада повідомляє, що розглядає можливість створення додаткової автостоянки на території міста. Локація та на якій стадії це питання – не уточнюється.
Ініціативи не дозволено
Сьогодні транспорт у нашому компактному містечку заповнив усі двори. Мешканці та домоуправителі ОСББ намагаються вирішити проблему самостійно – облаштовують «паркомісця». За власний кошт завозять щебінь, засипають газони, бетонують окремі ділянки або встановлюють обмежувачі, що дає можливість впорядкувати розміщення автотранспорту, а територія навкруги має охайніший вигляд.

Проте офіційно це вважається самовільним зайняттям території громади. Всупереч забороні ОСББ свідомо йдуть на такі кроки.

Потім представники об’єднання ходять на адміністративні комісії та платять штрафи, розповів ЮжкаNews.City один із голів ОСББ. За словами співрозмовника, після сплати штрафів такі майданчики зазвичай не демонтують.
Водночас у міській раді наполягають, що парковки на прибудинкових територіях не дозволені, бо це суперечить правилам дорожнього руху та пожежної безпеки. Виконавчий комітет просить мешканців користуватися стоянками.

Стоянок вистачає?
Чи є можливість у південноукраїнців скористатися послугами платних стоянок? Ми проаналізували заповненість таких майданчиків та ціни. Не всі власники побажали надати інформацію, у деяких випадках журналістки під приводом паркування власного авто дізнавалися необхідне.
Наразі у місті працює щонайменше шість автостоянок у різних мікрорайонах. Разом вони можуть вмістити трохи більше, ніж тисячу автомобілів. Усі майданчики працюють цілодобово та обладнані відеоспостереженням.
Найбільшим попитом користуються стоянки, розташовані біля житлових кварталів або ті, що мають кращі умови. На вулиці Європейській таких три. Зона для паркування транспортних засобів біля льодової ковзанки «Слайз» розрахована на 242 автомобіля, заповнена приблизно на 90%.

Біля телевежі також місць майже немає. Вартість оренди на обох майданчиках по 1200 гривень на місяць.

Поряд з автовокзалом парковка містить близько трьох сотень місць, але всі вони зайняті. Місячний абонемент тут коштує 1100 гривень.

На вулиці Молодіжній поряд з ринком теж є автостоянка приблизно на 300 машин, абонемент на місяць – 1250 гривень. Однак бажаючим доводиться ставати в чергу поки звільниться паркомісце.

Водночас на Набережній Енергетиків біля Меморіалу ситуація інша. Стоянка розрахована приблизно на 300 автомобілів, а її завантаженість майже 60%. Криті місця зайняті повністю, однак на відкритому майданчику ще є вільні. Тут одна з найнижчих цін у місті – близько 700 гривень на місяць або 30 гривень на добу. Для людей з інвалідністю передбачені пільги.

Попри вільні місця, двори поруч із цією стоянкою заставлені транспортом.
Усі ставлять, і я ставлю
Ми поспілкувалися з власниками автівок і запитали де вони залишають їх на ніч.
Віталій не бачить проблеми в тому, щоб паркувати авто біля будинку, хоч має власний гараж:
«Усі ставлять, і я ставлю. Так зручніше. Машина під вікнами, завжди на виду».
Схожу думку має і Вікторія:
«У мене є місце біля будинку. Навіщо мені їхати на стоянку і ще платити?».
Олександр теж має гараж, але щодня ходити за машиною далеко і не зручно:
«Ставлю авто на майданчику під будинком. Воно нікому не заважає, проїзду не перекриває, і є камера спостереження».
Інший Олександр не ризикує залишати своє авто без нагляду:
«Паркую на стоянці, бо так мені спокійніше. Є охорона і камери».
Сергію важливо, що його машина не заважає нікому:
«У дворі немає місця, а так я точно знаю, що авто нікого не блокує».
Марина теж користується послугами автостоянки:
«Під будинком залишати авто небезпечно. Непоодинокі випадки були, коли невідомі пошкоджували машини сусідів. Щоб отримати місце на стоянці, ми з чоловіком чекали. Він військовий, то нам зробили знижку: не 1200, а 900 гривень платимо на місяць. Гроші невеликі, а машина під наглядом. Стоянка під накриттям, тому спокійні, що сонце не випалить салон, а град не пошкодить кузов».
Отже, для одних головне зручність, для інших – безпека. Однак проблема не лише у відсутності достатньої кількості автостоянок, а й у культурі паркування водіїв. Часто можна побачити, як вони заїжджають просто на газони, витоптуючи траву. Чи несуть покарання за таку поведінку?
Фото: ЮжкаNews.City
Чи штрафують за порушення?
Хто має боротися з автомобілями на газонах, тротуарах і біля дитячих майданчиків? Як виявилося, не міська рада. У мерії пояснюють: штрафувати водіїв за неправильне паркування вони не можуть, оскільки у структурі виконавчого комітету немає інспекторів з відповідними повноваженнями. Відповідальність за контроль у цій сфері покладена на поліцію.
У офіційній відповіді поліції, яку вона надала редакції 30.04.2026 року, повідомляється, що від початку 2026 року надійшло шість звернень від мешканців міста щодо порушень правил стоянки та паркування.
Крім цього поліцейські виявили та задокументували 28 фактів порушень водіями правил зупинки і стоянки транспортних засобів. Відповідальність передбачена ч. 1 ст. 122 КУпАП – штраф 340 гривень.
Отже, якийсь контроль у місті є, але з огляду на те, що відбувається – він недостатній. Зокрема як пояснити, що на проспекті Незалежності роками стоять автівки, які продавці ринку «Господар» використовують, як склади? Чому контролюючі органи не змусять їх прибрати? Прикладів подібних порушень – безліч.

Потрібні зміни
Наразі ситуація в Південноукраїнську з кожним роком стає складнішою: балансу між кількістю автомобілів та можливостями міської інфраструктури немає. Частина стоянок переповнена, нові паркомісця створюють повільно, а контроль за порушеннями залишається обмеженим. Навіть якщо є вільні місця, багато водіїв обирають паркування у дворах. Тож вирішення проблеми залежить не лише від нових стоянок чи рішень влади, а й від готовності самих автомобілістів дотримуватися правил.
Тим часом місто задихається від переповненості. На деяких вулицях вже неможливо розминутися двом авто, наприклад, на проспекті Соборності. А пожежні та швидкі втрачають дорогоцінні хвилини, пробираючись переповненими дворами до потрібного під’їзду. Зрозуміло одне – вкрай необхідно щось міняти.

- Підписуйтесь на наш канал в YouTube
- Читайте нас у Telegram
- Будьте в курсі всіх новин, долучайтеся до спільноти ЮжкаNews.City у Viber
- Читайте актуальні новини від ЮжкаNews.City у Facebook
- Обговорюйте новини та діліться актуальним в нашій групі Сучасний Південноукраїнськ у Facebook.
- Ми також є в Instagram та TikTok.



